Chleb bez glutenu

Dieta bezglutenowa jest niezbędna dla osób chorujących na celiakię. Podczas tej choroby należy całkowicie zrezygnować z glutenu. Oprócz osób chorych, taki rodzaj diety chętnie stosują osoby lubiące eksperymentować w kuchni, sportowcy czy miłośnicy zdrowego odżywiana.

Smaczne chleby bezglutenowe

 

polecane chleby bezglutenoweDieta bezglutenowa wcale nie musi być nudna. Będąc na takiej diecie należy nauczyć się komponować posiłki tak, żeby były bogate we wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz witaminy. Na diecie bezglutenowej należy zrezygnować z niektórych zbóż, przede wszystkim z pszenicy, w której jest najwięcej glutenu i z której produkuje się mąkę. Mąkę pszenną można wtedy z powodzeniem zastąpić na przykład mąką kokosową, mąką ryżową, mąką kukurydzianą czy jaglana. Opcji jest naprawdę wiele. Na diecie bezglutenowej należy zrezygnować z pszennego pieczywa oraz makaronów. Należy je zastąpić tymi, które nie zawierają glutenu. Pieczywo zawiera gluten, dlatego należy je wyeliminować. Trzeba wybierać takie, które glutenu nie ma, polecane chleby bezglutenowe mogą być równie smaczne, co tradycyjne pieczywo. Zawierają również cenne witaminy i minerały. Takie pieczywo można znaleźć w wielu sklepach, szczególnie tych ze zdrową żywnością.

Dieta bezglutenowa może wydawać się naprawdę skomplikowana dla kogoś, kto nie miał z nią nigdy do czynienia, dlatego że gluten jest zawarty w wielu produktach spożywczych, a zdecydowana większość potraw bazuje na mące pszennej. Może to być jednak dieta tak samo smaczna i ciekawa jak tradycyjna. Należy pamiętać o tym, żeby wybierać zdrowe i wartościowe produkty. Na diecie bezglutenowej z powodzeniem można jeść kaszę gryczaną, jaglaną, komosę ryżową czy ryz. Można spożywać również ziemniaki i wszystkie warzywa oraz owoce.