Co można zrobić z liny jutowej?

Słowo ręcznie robione jest dziś używane do nazywania wielu rodzajów robótek ręcznych, chociaż są one znane nie tylko od dziesiątek, ale także od setek lat. Przez cały czas rzemieślnicy potrafili tworzyć rzeczy z najprostszych materiałów, które znalazły praktyczne zastosowanie lub po prostu ozdobiły dom. Juta nie jest wyjątkiem.

Pomysły na rzeczy z juty

liny jutoweJuta jest to włókno tekstylne, które było w przeszłości szeroko stosowane. Dziś wróciło do mody. Z juty można wykonać nie tylko elementy dekoracyjne, ale także rzemiosło funkcjonalne. Wykonywanie rzemiosła jutowego własnymi rękami można zacząć od dywanu. Rezultatem jest ładny okrągły dywan, który można położyć obok krzesła lub łóżka. Jego rozmiar może wzrastać, dopóki rzemieślnik nie zmęczy się układaniem liny jutowej. Liny jutowe nadają się do szydełkowania. Dzięki temu można zrobić funkcjonalny worek sznurkowy. Z prostszych czynności na myśl przychodzi owinięcie kartonu sznurkiem. Otrzymujemy w zamian poręczne pudełko do przechowywania dowolnych przedmiotów. Aby zrobić kosze jutowe, szeroka butelka o nietypowym kształcie może posłużyć jako szablon. Obwijamy jutę wokół szyi i sklejamy. Sklejoną jutę można pomalować lakierem do włosów. Kosz z juty może zostać ozdobiony muszlami, kolorowymi kamykami, starymi koralikami, czy kawałkami materiału. Innym przykładem prostego rzemiosła jest stołek z liny jutowej. Jako rama może służyć stare krzesło lub podobny mebel. Lina powinna być przeciągnięta tak ciasno, jak to możliwe.

Wykonanie abażurów do lamp ze sznurka jutowego nie jest trudne. Jest impregnowany klejem i owinięty wokół napompowanych balonów sznurek jutowy jest sztywny i stanowi ciekawy klosz. Istnieje o wiele więcej pomysłów na wykorzystanie lin jutowych, które idealnie pasują do rustykalnych wnętrz.