Czym spawa się aluminium?

 

Jak wiadomo, aluminium jest bardzo powszechnym materiałem i jego spawanie nie wymaga dużego doświadczenia. Dla niedoświadczonych spawaczy poleca się wybór spawarek TIG, ponieważ są proste w obsłudze i pozwalają na połączenie aluminiowych elementów ze sobą. Taka spawarka powinna mieć możliwość ustawienia wartości prądu, ponieważ jego moc będzie zależała od grubości materiału.

Zastosowanie spawarek do aluminium

spawarki do aluminiumDo tworzenia trwałych połączeń powierzchni aluminiowych stosowane są spawarki, których moc zostaje odpowiednio dobrana do grubości materiału. Aby zespawać ze sobą cieńsze materiały, stosuję się spawarki TIG, które są prostsze w obsłudze. Do grubszych materiałów lepiej sprawdzą się spawarki MIG. Do aluminium zazwyczaj stosowane są takie typu MIG/MAG oraz TIG. Dobre spawarki do aluminium łączą materiały w osłonie gazowej, które dają bardzo trwałe efekty. W przypadku spawania aluminium polecana jest również osłona z argonu. Dobór metody zależny jest od urządzenia oraz umiejętności osoby, która będzie spawała powierzchnie. Dla osób mniej doświadczonych polecana jest metoda TIG, która pozwoli na precyzyjne połączenie ze sobą nawet bardzo cienkich powierzchni aluminium. Dzięki stabilnemu łukowi ze spawaniem tą metodą poradzi sobie nawet mniej wprawiony spawacz. W tej metodzie do spawania używany powinien być prąd ziemny. Spawanie migomatem wymaga już większego doświadczenia, a efekt będzie trwalszy i estetyczniejszy.

Metoda MIG daje lepsze i trwalsze efekty, lecz wymaga większego doświadczenia i precyzji. Dzięki niej można szybciej i efektywniej wykonać połączenia materiałów aluminiowych. Aluminium można również spawać za pomocą gazu i używa się do tego specjalnych palników, a wytworzony płomień łączy ze sobą spawane materiały.