Funkcjonalność jonizatorów w zależności od wartości pH i ORP

Niektórym wydaje się, że im większy przepływ wody przez jonizator tym lepiej. Nie jest tak jednak w rzeczywistości. Jonizator będzie produkował zdecydowanie najlepszą wodę, jeśli przepływ przez urządzenie wyniesie do jednego litra w ciągu minuty.

Przepływ wody przez jonizator oraz pH wody – parametry jonizatorów

jonizator do wodyWybierając urządzenie, należy kierować się nie tylko przepływem wody, ale również jej jakością. Najlepiej będzie, jeśli ORP będzie jak najniższe, a pH jak najwyższe (powyżej 9,5). O jakość wody zadbają oczywiście elektrody. Trzeba zwrócić uwagę nie na ilość elektrod, ale na powierzchnię. Producenci często chwalą się, że ich jonizatory posiadać 5, 6, a nawet 7 elektrod, przez co są najlepsze. Nie jest to jednak prawdą. Należy sprawdzić, jakiej wielkości są elektrody, bo to wielkość decyduje o ich sprawności i wydajności. Im większa będzie powierzchnia elektrod, tym szybciej będziemy w stanie otrzymać wodę najwyższej jakości. Dlatego należy zawsze sprawdzić parametry, jakimi charakteryzuje się konkretny jonizator do wody, by dokonać dobrego wyboru. Aby to sprawdzić, należy wykonać pomiar pH i ORP. Można to zrobić, korzystając z własnych urządzeń, jeśli takie posiadamy, ale też można poprosić o to producenta czy montera. W wyborze jonizatora należy się również kierować jego funkcjonalnością. W sprzedaży znajdują się jonizatory przenośne oraz stacjonarne. Jonizatory przenośne to jonizatory nablatowe. Jonizatory stacjonarne to najczęściej jonizatory podszafkowe. Wygodniejszy jest jonizator zamontowany na stałe w szafce np. pod zlewem.

Jeśli urządzenie jest sterowane cyfrowo, można wybrać dla siebie jakość wody, na której nam aktualnie zależy. Jest to rozwiązanie wygodne i nowoczesne. Cena jonizatora wcale nie współgra z jego trwałością. O trwałości decydują konkretne parametry tych urządzeń.