Funkcjonalność słupków chodnikowych

 

Jeśli chodzi o przestrzeń miejską – przede wszystkim tę związaną ze szlakami komunikacyjnymi, na które składają się ulice i chodniki – możemy znaleźć w niej wiele przedmiotów, których zastosowanie może nie być dla nas do końca jasne. Do takich akcesoriów drogowych na pewno należą słupki, które często są wmontowane w różnych obszarach chodnika.

Po co słupki na chodniku?

słupki chodnikoweNajczęściej czerwono-białe słupki, które znajdują się na chodniku w części graniczącej z ulicą lub w części, która zlokalizowana jest w pobliżu osiedla mieszkalnego, widzimy każdego dnia. Jakie funkcje spełniają słupki chodnikowe? Przede wszystkim mają zagwarantować bezpieczeństwo osobom poruszającym się chodnikiem. Słupki umieszczone w pobliżu krawężnika mają za zadanie ochronić pieszych w momencie, gdy kierowca poruszający się jezdnią straci kontrolę nad kierownicą i będzie kierował się w stronę chodnika. Najczęściej słupki tego typu pojawiają się w okolicach szkół, przedszkoli i innych instytucji, przy których odnotowuje się wzmożony ruch pieszych często dzieci. Drugą lokalizacją, w której znajdą się często słupki drogowe, są okolice osiedla mieszkalnego. Kiedy wspólnota mieszkalna chce uchronić jakieś tereny przed ruchem samochodowym, udostępniając je wyłącznie dla osób pieszych, przy wjeździe na taki teren pojawiają się słupki, które ustawione są z częstotliwością uniemożliwiającą wjazd samochodu w dany obszar.

Chodnikowe słupki towarzyszą nam w tak wielu miejscach, że najczęściej nie zwracamy na nie nawet uwagi. Przyzwyczailiśmy się do ich obecności tak bardzo, że nie jesteśmy jej świadomi. Służby drogowe zwracają jednak na nie szczególną uwagę, dbając o ich dobrą kondycję i obecność w miejscach, w których są szczególnie potrzebne ze względu na natężenie ruchu osób pieszych.

Więcej przeczytasz na salvada.pl