Gdzie i kiedy sprawdzi się opryskiwacz?

Podawanie roślinom nawozów lub środków ochronnych w postaci oprysków stosowane jest równie często, jak preparaty podawane do gruntu. Czasem zachodzi nawet konieczność oprysku ze względu na obecność szkodnika, który niszczy pędy i liście roślin i jedynym rozwiązaniem jest ich szybkie spryskanie odpowiednim preparatem. Jak poprowadzić opryski, aby były skuteczne?

Modele opryskiwaczy ogrodowych

opryskiwacze spalinowePodstawowym elementem, o którym trzeba pamiętać podczas wykonywania oprysków roślin jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. W zależności od preparatu, może zajść konieczność stosowania odzieży ochronnej, osłony górnych dróg oddechowych i oczu. Pamiętajmy, aby zawsze wnikliwie czytać etykietę i zalecenia producenta środka ,którego mamy zamiar użyć do opryskiwania. Po drugie, aby oprysk był skuteczny należy zaopatrzyć się w odpowiedni opryskiwacz. Urządzenie to trzeba dopasować do indywidualnych potrzeb i wielkości terenu, na jakim będzie używane. Do małych przydomowych ogródków czy nawet do pielęgnacji roślin tarasowych w zupełności wystarczy ręczny opryskiwacz ciśnieniowy o niewielkiej pojemności, lub nieco większy o pojemności kilkunastu litrów, najlepiej zawieszany na ramieniu lub na plecach. Takie proste urządzenia są lekkie, a przez to praca z nimi nie jest wymagająca. W przypadku dużych ogrodów z wieloma nasadzeniami lub sadów owocowych czy pól uprawnych, konieczne będzie zastosowanie bardziej profesjonalnego sprzętu. Opryskiwacze spalinowe lub modele zasilane akumulatorem to urządzenia, które sprawdzą się na dużym obszarze. Takie opryskiwacze maja większą pojemność, zatem pomieszczą dużo więcej środka roboczego. Ponieważ opryskiwacze spalinowe są dosyć ciężkie, najczęściej są to modele wyposażone w kółka do wygodnego transportu z miejsca na miejsce. Modele akumulatorowe natomiast są nieco lżejsze, dlatego najczęściej znajdziemy je w postaci urządzeń noszonych na plecach, co pozwala na wygodne użytkowanie nawet przez kilka godzin.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu opryskiwacza? Przede wszystkim na jakość wykonania, która zapewni nam trwałość urządzenia. W przypadku modeli na akumulator warto sprawdzić czas pracy urządzenia przy pełnym naładowaniu baterii oraz sam czas ładowania. Duże znaczenie ma także długość lancy lub ewentualnie możliwość jej przedłużenia w razie konieczności opryskiwania wyższych partii roślin.