Jaki rodzaj światła pasuje do kościołów?

 

W każdym miejscu służącym modlitwie powinny panować odpowiednie warunki sprzyjające skupieniu, refleksji i medytacji. Modlitwa to szczególny czas u każdego człowieka i wymaga właściwego oświetlenia. Zbyt mocne światło może przeszkadzać w skupieniu na modlitwie. Dlatego też w kościołach oświetlenie powinno być tak zaprojektowane, by sprzyjało obrzędom liturgicznym.

Miejsce modlitwy z systemem oświetleniowym

oświetlenie kościołówJaki rodzaj światła będzie odpowiedni do wnętrz kościelnych? W zabytkowych świątyniach doskonale funkcjonować będą stylowe żyrandole kryształowe. Z kolei w nowoczesnych, modernistycznych budynkach służących potrzebom kultu, doskonale sprawdzą się nowoczesne kinkiety i listwy oświetleniowe. Żyrandole do kościołów posiadają różne wymiary i kształty. Tradycyjne żyrandole do miejsc modlitwy powinny być dostosowane do wnętrza: wielkości nawy, prezbiterium czy tez kruchty. Zwykle w prezbiterium przydaje się nowoczesny system sterowania światłem. Przykładowo dodatkowe reflektory mogą doświetlać ołtarz i miejsce, z którego ksiądz głosi kazanie. Dobre oświetlenie kościołów składa się zarówno z lamp sufitowych – wiszących, jak i kinkietów ściennych. Kinkiety mogą być uzupełnieniem i dopełnieniem systemu oświetlenia kościelnego. Pod sufitem dobrze prezentują się duże, okazałe żyrandole kryształowe. Niewielkie kinkiety na ścianach bocznych też mogą być wyposażone w kryształki.

Obok naturalnych kryształów, popularne są tańsze, lecz i równie trwałe kryształy syntetyczne. Żyrandole, jakie polecane są do kościołów nie muszą być drogie. W nawie sprawdzi się duża lampa wisząca z regulacją wysokości i intensywnego światła. Podczas różnych świąt i uroczystości kościelnych warto dostosować oświetlenie do konkretnych potrzeb. W czasie ślubów wskazane jest światło mocniejsze, podczas modlitwy indywidualnej, mniejsze.