Komputer gamingowy bez systemu operacyjnego

 

Zestawy komputerowe często były sprzedawane już z zainstalowanym systemem operacyjnym. Dla wielu użytkowników było to ogromne ułatwienie, przede wszystkim dla osób które nie posiadały zbyt dużej wiedzy o zaawansowanej obsłudze komputera i instalacji nowych programów, tudzież stawianiu systemu operacyjnego.

Zestawy komputerowe bez zainstalowanego systemu operacyjnego

komputery stacjonarne bez systemuUżytkownicy komputerów posiadający większą wiedzę o ich działaniu, a w szczególności gracze, uważali jednak preinstalowane systemy za dość niewygodne, zwłaszcza te które posiadały bardzo wiele aplikacji dla owych użytkowników niepotrzebnych. Zdarzało się iż owe aplikacje zaburzały działanie innych programów, zwłaszcza bardziej zaawansowanych, a ich usunięcie było dość trudne, z racji bycia częścią składową systemu. Z tego powodu gamerzy i zaawansowani komputerowcy preferowali od bardzo dawna komputery stacjonarne bez systemu operacyjnego, na których mogli dowolnie zainstalować wybrany system oraz wszystkie aplikacje jakich używali do pracy czy sesji gamingowych. Mimo iż postawienie systemu i jego konfiguracja zajmowały nieco czasu, możliwość dowolnego dopasowania działania systemu oraz wszystkich aplikacji i funkcji do osobistych preferencji była zaletą nie do pokonania dla każdego poważnego gracza, a czysty system bez dodatków najczęściej umożliwiał ogromny poziom personalizacji pracy na każdym poziomie.

Niektórzy użytkownicy kierowali się natomiast znacznie niższą ceną zestawów bez systemów operacyjnych, które nierzadko były o wiele tańsze od identycznych maszyn z już postawionym systemem. W dużych sieciach komputerowych takie zestawy były często oferowane profesjonalnym programistom oraz grafikom komputerowym, korzystającym z własnych, pisanych na zamówienie aplikacji.