Nie każdy człowiek powinien w ogóle próbować alkoholu. Pewnie wielu, gdyby wiedzieli jak zakończą się ich losy, nigdy by tego nie zrobiło po raz pierwszy. Jednak sztuką jest umiejętność naprawy własnych błędów, a nie tkwienie w postawie, która przynosi szkody samemu sobie i bliskim.
Kto organizuje terapię dla alkoholików?
Osoba uzależniona od alkoholu na pierwszym miejscu stawia swój nałóg. Rezygnuje sukcesywnie z kolejnych rzeczy i kolejnych znajomości, które stoją jej na przeszkodzie napicia się. Taka osoba najczęściej nie rozumie swojego nałogu, zmierzając prostą drogą do autodestrukcji. Na alkoholizm terapia jest jedynym, skutecznym rozwiązaniem. To kwestia dobrania odpowiednich metod, środków farmakologicznych, warsztatów psychologicznych i integrujących zajęć. Ludzie uzależnieni od alkoholu muszą zrozumieć, że terapie uwalniające od alkoholizmu to w rzeczywistości dla nich jedyna i ostateczna droga. W drodze do wyzdrowienia dobrze jest pomagać choremu na wszelkie możliwe sposoby, to zalecenie dla bliskich osób uzależnionych od alkoholu. Często oni są jedynymi osobami, jakich nie stracił chory na alkoholizm. Wsparcie mentalne jest przy alkoholizmie ważniejsze od wsparcia innego rodzaju. Kiedy chory na alkoholizm się otworzy, ma dużą potrzebę uwalniania swoich emocji, bycia wylewnym, skorym do przeprosin i szczerym nawet wobec własnych przewinień. Dobrze prowadzona terapia, przynosi efekty w dość szybkim czasie. Jednak nie oczekujmy cudów, bo osoba która nadużywała alkoholu kilka lat, w tydzień pić nie przestanie.
Systematyczna praca z osobami uzależnionymi, jest kluczowa dla ich wyzdrowienia. Tylko dobrzy psycholodzy i psychoterapeuci są w stanie wyprowadzić chorego na prostą. Uzmysłowić pacjentowi problem, dać całkiem nowe cele i pozwolić je spełniać – do tego zmierza każda terapia antyalkoholowa.