Magazynowanie wody w rolnictwie

Magazynowanie wody w rolnictwie jest coraz powszechniej stosowaną praktyką, która przede wszystkim pozwala na realne oszczędności. Wodę pitną lub też służącą do nawadniania czy nawożenia upraw magazynuje się także po to, aby w razie przerwy czy problemów z dostawą wody nie narazić się na straty związane z jej brakiem. W czym magazynować wodę w rolnictwie?

Rodzaje zbiorników do magazynowania wody

najlepsze zbiorniki wody pitnejGospodarstwo rolne, zarówno jeśli chodzi o uprawy polowe, jak i hodowlę zwierząt gospodarskich, wiąże się z dużym zużyciem wody. Chwilowe braki wody mogą zniwelować wszystkie nasze wysiłki lub też skutkować wprowadzeniem hodowanych przez nas zwierząt w stany niedoboru. Z tego powodu wielu rolników stara się choć częściowo uniezależnić o dostawców wody poprzez jej magazynowanie. Dotyczy to zarówno wody pitnej czerpanej z wodociągów, jak i wody deszczowej, którą zużywa się do nawadniania pól uprawnych. Najlepsze zbiorniki wody pitnej to takie, które pozwolą na magazynowanie odpowiedniej ilości wody oraz korzystanie z niej w wygodny sposób. Pamiętajmy jednak, że zbiornik na wodę pitną musi spełniać określone normy, musi być dopuszczony do użytku i posiadać ważny certyfikat. Na rynku dostępne są zbiorniki różniące się nie tylko pojemnością, ale przede wszystkim materiałem, z jakiego są wykonane. Zbiornik żelbetowy monolityczny wykonywany jest w całości na budowie. W przygotowanym wcześniej wykopie buduje się monolityczne dno (płytę), a następnie wznosi ściany. Taki zbiornik nie ma praktycznie ograniczeń co do wielkości, ograniczeniem są możliwości techniczne i finansowe inwestora. Zbiornik żelbetowy może być także zbiornikiem prefabrykowanym, czyli montowanym z gotowych elementów.

Zupełnie innym rodzajem są natomiast zbiorniki wykonane z tworzywa sztucznego (są bardzo szczelne i występują w wielu rozmiarach) lub zbiorniki stalowe (żelbetowe dno plus pokrycie z płaskiej lub falistej blachy). Ciekawym rozwiązaniem jest także zbiornik elastyczny, wykonany z trwałej i odpornej oraz rozciągliwej tkaniny. Jego zaletą jest możliwość przenoszenia z miejsca na miejsce po opróżnieniu.