Można już skorzystać z wakacji kredytowych

Całkiem niedawno uchwalono długo oczekiwaną ustawę o wakacjach kredytowych. Czym są takie wakacje i kogo się dotyczą? Dotyczą się każdego, kto zaciągnął złotówkowy kredyt hipoteczny z przeznaczeniem na zakup nieruchomości mieszkalnej. Wakacje pozwalają na odroczenie płatności czterech rat w ciągu roku. Wniosek o taki odpoczynek od rat trzeba złożyć w swoim banku.

Warto nadpłacać kredyty hipoteczne

kredyt hipoteczny wrześniaJest mnóstwo rodzin, które naprawdę potrzebują odetchnąć od rat kredytowych. W ciągu ostatnich miesięcy raty mocno poszły w górę, bo podniesiono tak zwane stopy procentowe. Analitycy finansowi radzą, żeby z pieniędzy zaoszczędzonych dzięki wakacjom kredytowym nadpłacić swój kredyt hipoteczny Września to małe miasteczko, którego mieszkańcy planują tak zrobić. Chodzi o to, że środki zaoszczędzone na niespłacanych zobowiązaniach opłaci się odłożyć. Możemy w ciągu dwóch lat nie zapłacić ośmiu rat. Jeśli odłożymy te pieniądze to możemy je potem wykorzystać do nadpłacenia kredytu. Nadpłacenie pożyczki hipotecznej nie powoduje skrócenia okresu jej spłaty, ale zmniejszy się kapitał pozostały do spłaty. Banki obliczają raty właśnie na podstawie kapitału do spłaty, a więc jego zmniejszenie spowoduje obniżenie wysokości raty. I w przypadku większych kredytów taka obniżka raty na pewno będzie bardzo mocno zauważalna w domowym budżecie. Trzeba tylko powziąć odpowiedzialne kroki i odłożyć pieniądze, których przez osiem miesięcy nie będziemy bankowi oddawać.

Będąc kredytobiorcą – zwłaszcza hipotecznym – patrzymy głównie na to by jak najszybciej spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Pamiętajmy jednak, że nadpłata kredytu nie skróci okresu jego spłaty. Dzięki nadpłacie możemy znacząco obniżyć kolejne raty kredytowe. Z wakacji warto zatem skorzystać z możliwie jak najmądrzejszy sposób.