Nawozy poprawiające kondycję roślin po stresie

Każdy rolnik marzy o tym, by jakość jego upraw była jak najwyższa. Im większe plony tym więcej zysków dla rolnika. Aby jednak tak się stało, konieczna jest troska o rośliny – zwłaszcza w sytuacjach, w których poddawane są one stresowi. Na polskim rynku znaleźć można coraz więcej różnego rodzaju stymulatorów wzrostu.

Aminokwasy roślinne pochodzące z hydrolizy enzymatycznej

nawozy aminokwasoweSą to preparaty do nawożenia dolistnego, których głównym zadaniem jest, jak sama nazwa wskazuje, stymulować wzrost, czyli sprawiać, by rośliny rosły jeszcze lepiej. Dzięki nawozom aminokwasowym, które są takimi stymulatorami wzrostu, możliwe jest poprawienie kondycji roślin po różnego rodzaju sytuacjach stresowych. Stosowanie nawozów aminokwasowych to bardzo dobry pomysł, aby zapewnić roślinom idealny start na wiosnę po przezimowaniu. Takie nawozy aminokwasowe powinny zawierać w swoim składzie aminokwasy pochodzenia roślinnego. Dzięki temu będą się one wchłaniać znacznie lepiej i ich działanie również będzie szybsze. Aminokwasy roślinne otrzymuje się z procesu hydrolizy enzymatycznej. Proces ten sprawia, że aż 100% aminokwasów, które zawarte są w nawozie, mają strukturę lewoskrętną, czyli zdecydowanie lepiej przyswajalną. Przyswajanie takich aminokwasów przez roślinę następuje nie tylko szybko, ale również efektywnie. W jakich uprawach rekomenduje się stosowanie tego typu aminokwasów? Przede wszystkim chodzi tutaj o uprawy rolnicze, warzywnicze, sadownicze, ale również można zastosować nawozy aminokwasowe w przypadku upraw owoców miękkich.

Cel stosowania nawozów aminokwasowych to szybka poprawa kondycji roślin po stresie. Warto zastosować taki nawóz dolistny np. po przymrozkach. Dobrze jest też zastosować go w przypadku suszy czy poparzenia roślin. Jeśli rośliny zostaną uszkodzone mechanicznie (np. przez grad), też należy stosować nawóz.