Nitowanie blach płaskich

 

Zastosowanie nitów jest tak niezwykle szerokie, że nie sposób wymienić wszystkich branż gdzie te łączniki są stosowane. Generalnie nitowanie jest procesem, który polega na utworzeniu stałego połączenia dwóch blach lub innych płaskich elementów wykonanych z metalu. Obecnie jednak nituje się również płyty wykonane z innego tworzywa takiego choćby jak pleksi.

Łączniki blach – nity

nity zrywalneUtworzenie trwałego połączenia blach z użyciem nitownicy zajmuje dosłownie kilkanaście sekund. Jest to czynność niezwykle prosta i nie wymaga od użytkownika nitownicy specjalnych umiejętności. W przeszłości, gdy proces zwany nitowaniem dopiero raczkował, stosowano nity niezrywalne. Ich konstrukcja była dość prosta ale trzeba było liczyć się z tym, że utworzone połączenie będzie niezwykle trudne do zerwania. Na dzień dzisiejszy coraz częściej ten rodzaj nitów jest wypierany przez rozwiązania nowsze. Mowa tu oczywiście o kwestii jaką są nity zrywalne. Ich demontaż jest stosunkowo prosty. Bardzo dużą zaletą nitów zrywalnych jest to, że pozwalają na nitowanie przy jednostronnym dostępie. W ciągu kilkudziesięciu lat nity zaczynały być wypierane przez spawanie. Niemniej jednak nity z biegiem czasu powróciły do łask. Ich stosowanie jest o tyle wygodniejsze niż spawanie, że nitować można dużo szybciej niż spawać. Dodatkowo przy stosowaniu nitów nie zużywa się tak dużej ilości energii oraz elektrod. Spawanie jest łączeniem dużo trwalszym ale jednocześnie trudnym do zerwania co niekoniecznie zawsze jest zaletą.

Ogólnie rzecz biorąc każdy, nawet najlepszy majsterkowicz popełnia błędy przy różnych naprawach. Jeśli popełnimy błąd przy spawaniu to jedynym rozwiązaniem będzie uruchomienie szlifierki i robienie połączenia od nowa. W przypadku nitowania niekoniecznie musi tak być. Stosowanie nitów zrywalnych umożliwia szybkie utworzenie nowego połączenia po popełnieniu błędu.