Nowoczesne kamery monitoringu

Pierwsze kamery przemysłowe były dokładnie tym, co wskazuje nazwa. Miały one wyłącznie funkcję nagrywania obrazu i niewiele więcej, aczkolwiek do podstawowych zadań monitorowania sprawdzały się dobrze. Współczesne kamery to w większości zaawansowane urządzenia, z wieloma trybami pracy i przydatnymi dodatkami.

Zaawansowane technologicznie kamery

nowoczesne kamery przemysłoweOprócz standardowych kamer stacjonarnych, szeroko stosowanych na niemal wszystkich obiektach do monitorowania miejsc o mniejszym natężeniu ruchu, dużą popularnością cieszą się kamery obrotowe. Nic dziwnego, gdyż nowoczesne kamery przemysłowe z możliwością obrotu obiektywu mogą służyć do obserwacji znacznie większego obszaru, niż kamery stacjonarne, skierowane wyłącznie w jedną stronę. W zależności od modelu, takie kamery mogą mieć możliwość dowolnego obrotu wokół własnej osi, a także funkcję zbliżenia obrazu o jakości zależnej od używanego modelu. Ruch jest możliwy dzięki sterowaniu ręcznemu, a także automatycznemu trybowi patrolowemu. Niektóre kamery są wyposażane w czujnik ruchu, aktywujący tryb nagrywania obrazu tylko gdy obiektyw kamery zarejestruje ruch w polu widzenia. Jest to bardzo przydatna funkcja, pozwalająca zaoszczędzić wiele miejsca na dysku rejestratora, normalnie zajmowanego przez pusty zapis. Funkcja ta jest często sprzężana z systemem alarmowym, szczególnie na obiektach o podwyższonym stopniu bezpieczeństwa, dzięki czemu możliwe jest natychmiastowe wykrycie osoby nieupoważnionej w miejscu wymagającym autoryzacji.

Większość obecnie używanych kamer jest również wyposażona w jakiś rodzaj trybu nocnego. Zazwyczaj służy do tego wbudowana lampa podczerwieni, aczkolwiek nowsze i bardziej zaawansowane modele posiadają znacznie rozbudowane tryby nocnej wizji, często wzorowane na urządzeniach policyjnych i wojskowych.