Nowoczesne szelki bezpieczeństwa

Systemy wysokościowe nie są wykorzystywane wyłącznie przez firmy wykonujące zadania na wysokich kondygnacjach wieżowców. Wiele firm leśnych również wykorzystuje elementy lub całe systemy podczas wykonywania prac precyzyjnych, przycinania drzew lub usuwania zniszczeń pogodowych.

Szelki zabezpieczające do prac precyzyjnych

szelki do prac na wysokościTakie zadania wymagają jednak całkowicie odmiennego przygotowania niż prace wysokościowe, dlatego też pracownicy firm leśnych, oraz wszyscy którzy potrzebują wyposażenia bezpieczeństwa do zadań na wysokości, aczkolwiek nie w skalach alpinistycznych, wybierają wyspecjalizowane modele szelek. Nowoczesne, specjalistyczne szelki do prac na wysokości umożliwiają bowiem wykonywanie zadań w dowolnych warunkach i z użyciem każdego systemu alpinistycznego czy wysokościowego. Są również uważane przez pracowników za znacznie wygodniejsze, gdyż nie opinają ramion i nóg tak jak ma to miejsce w większości szelek w układzie harness, służącym przede wszystkim do profesjonalnej wspinaczki górskiej. Prostsze szelki, zwykle składające się tylko z pasa mocującego do lin zabezpieczających i samych szelek, mogą być używane z każdym rodzajem lin, aczkolwiek są o wiele wygodniejsze, gdyż nie ograniczają ruchów w żaden sposób, i są znacznie lżejsze. Prostszy układ szelek ułatwia ich zakładanie i mocowanie do systemu wysokościowego, co szczególnie doceniają nowi pracownicy, niezapoznani jeszcze z wyposażeniem do pracy na wysokościach. Szelki mogą być również używane samodzielnie, jako osobne zabezpieczenie.

Są one więc bardzo popularne wśród pracowników wykonujących zadania na mniejszych wysokościach z użyciem precyzyjnych narzędzi. Lekkie szelki są całkowicie zgodne z większością odzieży wysokościowej czy też dodatkami do wyposażenia wspinaczkowego, i mogą być dowolnie rozbudowywane.