Noże dla profesjonalnych outdoorowców

Wielozadaniowe noże są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego outdoorowca. Trudno wymienić wszystkie ich zastosowania, gdyż porządne, ostre narzędzie może być wykorzystane na tyle sposobów, na ile jest w danym momencie potrzebne. W zależności od preferencji, noże terenowe mogą mieć stałe lub składane ostrza, i posiadać najróżniejsze akcesoria.

Najlepsze noże do prac terenowych

nóżNajpopularniejsze i najczęściej stosowane noże terenowe mają stałe ostrza, i nie posiadają żadnych elementów ruchomych. Dzięki takiej budowie, nóż nie ma prawie żadnych elementów które mogłyby ulec łatwemu uszkodzeniu, więc zachowuje trwałość znacznie dłużej. Jeśli ostrze noża wykonane jest z wysokiej jakości stopu stali, lub jeszcze bardziej odpornych materiałów, nóż może służyć całymi latami bez uszczerbku, a w wielu przypadkach nie musi być nawet ostrzony. Niektórzy outdoorowcy preferują niewielkie noże, nie dłuższe niż męski kciuk. Są to podręczne narzędzia, bardzo wygodne i lekkie, które można zabrać dosłownie wszędzie, gdyż nie zajmują w ogóle miejsca i mają niemal niezauważalną wagę. Nadają się one jednak niemal wyłącznie do drobnych prac obozowych, z racji krótkiego ostrza, utrudniającego co bardziej skomplikowane zadania, wymagające długiego noża. Ostrza noży czasem posiadają piły do cięcia drewna lub podobnej twardości materiałów, oraz mogą być pokrywane warstwą materiału antykorozyjnego.

Owa powłoka zazwyczaj ma matowy, czarny kolor, który nie odbija światła, a tym samym ułatwia pracę w warunkach dużego nasłonecznienia, gdyż uniemożliwia porażenie oczu światłem odbitym przez powierzchnię noża. Powłoka antykorozyjna zabezpiecza nóż przed rdzewieniem, i umożliwia bardzo długą pracę na deszczu, czy też na podmokłej powierzchni.