Pierwsze kontakty z obcokrajowcami

W dzisiejszych czasach umiejętność posługiwania się językami obcymi może stanowić klucz do sukcesu. Co raz częściej spotykamy na swojej drodze osoby, które nie posługują się naszym rodzimym językiem. W takich przypadkach konwersacja może okazać się nie lada wyzwaniem, jednakże może stanowić również przyjemność.

Jak uczyć się języków obcych?

wyjazdy językoweJuż w czasach gimnazjum, kiedy byłam nastolatką języki obce wkradły się do mojego życia codziennego. Poza lekcjami, które oferowała szkoła czy kursami językowymi powszechnie dostępnymi w moim mieście pojawiły się także inne możliwości. Dziś już dokładnie nie pamiętam jaki był wyraz mojej twarzy, gdy na lekcji w mojej klasie, w dobrze znanej mi ławce zamiast serdecznej przyjaciółki ujrzałam równolatkę, która przywitała mnie słowami ‘’Hello. How are you?’’ Podejrzewam jednak, że musiałam być mocno zdziwiona. Sprawa szybko się wyjaśniła gdy okazało się, że grupa chętnych nastolatków z Wielkiej Brytanii odwiedziła naszą szkołę w ramach wymiany partnerskiej. Sama nigdy nie zdecydowałam się na podobną przygodę. Z perspektywy czasu mogę jednak powiedzieć, że wyjazdy językowe organizowane do miejsca, w którym się wówczas uczyłam pomogły mi przełamać pierwsze lody. Są one idealnym rozwiązaniem, aby oswoić się z językiem obcym i pokonać pewne bariery oraz wewnętrzną nieśmiałość. Zazwyczaj spotykamy się z sytuacjami, w których mamy pewnego rodzaju obawy przed posługiwaniem się językiem innym niż ten którego używamy na co dzień i który jest nam bliski. Boimy się braku akceptacji czy też popełnienia błędu. Młodość jest jednak okresem, w którym wszystko przychodzi łatwiej.

Dziś mogę stwierdzić, że możliwości jakie wtedy otrzymałam znacznie ułatwiły mi posługiwanie się językami obcymi w późniejszych czasach. A wspaniałe wspomnienia i kontakty, które nawiązałam raz na zawsze sprawiły, że przestałam być nieśmiała jeśli chodzi o rozmowy z obcokrajowcami.