Podobieństwa i róznice baterii kondensatorów i zwykłych baterii

Kondensator jest pasywnym dwustopniowym elementem elektrycznym, który przechowuje energię elektryczną w polu elektrycznym. Forma fizyczna i budowa praktycznych kondensatorów różnią się znacznie; obecnie wiele typów kondensatorów jest powszechnie używanych.

Istnieją różnice pomiędzy bateriami kondensatorów a tradycyjnymi bateriami

baterie kondensatorówWiększość kondensatorów zawiera co najmniej dwa przewody elektryczne często w postaci metalowych płyt lub powierzchni oddzielonych przewodnikiem elektrycznym. Przewód może być folią, cienką folią, spiekaną perełką z metalu lub elektrolitem. Niereprzewodnikowy dielektryk ma na celu zwiększenie pojemności ładowania kondensatora. Materiały powszechnie stosowane jako dieletryki obejmują warstwy szkła, ceramiki, folii z tworzyw sztucznych, papieru, miki i tlenków. Kondensatory są powszechnie stosowane jako części obwodów elektrycznych w wielu powszechnych urządzeniach elektrycznych. W przeciwieństwie do rezystora, idealny kondensator nie rozprasza energii. Coraz częściej jako źródło energii używane są baterie kondensatorów. Baterie i kondensatory wydają się podobne, ponieważ magazynują i odprowadzają energię elektryczną. Istnieją jednak istotne różnice między nimi, które mają wpływ na ich potencjalne zastosowania ze względu na ich funkcjonowanie w inny sposób. Potencjalna energia w kondensatorze jest przechowywana w polu elektrycznym, w którym akumulator przechowuje swoją potencjalną energię w postaci chemicznej. 

Jednak w ogóle baterie zapewniają większą gęstość energii podczas przechowywania, a kondensatory mają większe możliwości ładowania i rozładowywania (większa gęstość mocy). Podczas gdy badania nadal poprawiają parametry baterii i kondensatorów, nadal istnieją odrębne cechy, które sprawiają, że każde z tych urządzeń  ma indywidualne zastosowania.