Praca w zespołach staje się coraz bardziej popularnym sposobem na rozwiązywanie różnorodnych zagadnień czy też różnorodnych problemów koncepcyjnych. Nie dziwi więc, że coraz więcej pracy wykonujemy właśnie w zespole, poszukując efektywnych rozwiązań i propozycji, które najlepiej sprawdzą się w faktycznym działaniu. Oczywiście, o sukcesie zespołu w dużej mierze decydować będzie jego skład i to, jakie kompetencje posiadają poszczególni uczestnicy.
Uczestnicy zespołu interdyscyplinarnego
Bardzo często, by zwiększyć kompetencje zespołu, który ma rozwiązywać dane zagadnienie, do zespołu zaprasza się specjalistów z różnych dziedzin. Zespół tego typu nazywany jest interdyscyplinarnym, ponieważ skupia ekspertów z różnych dyscyplin. Zapraszanie do zespołu osób, które na co dzień pracują w różnych branżach, rozwiązują zróżnicowane zagadnienia sprawia, że w efekcie współpraca tego typu specjalistów może przynieść nieprzewidziane wcześniej efekty. Jeśli chodzi o zespół interdyscyplinarny, każdy z członków tego typu grupy będzie patrzył na problem w inny sposób, widząc inne rozwiązania. Połączenie rozwiązań różnych ekspertów i burza mózgów w określonym temacie sprawi, że będziemy mogli spojrzeć na zadany temat w całkowicie niestandardowy sposób, co najczęściej pozwala na wypracowanie innowacyjnych rozwiązań. Jest to bardzo pożądane przez firmy, które działają na mocno konkurencyjnym rynku.
Z uwagi na przydatność zespołów interdyscyplinarnych w myśleniu koncepcyjnym, obecnie coraz więcej firm, które specjalizują się w innowacyjnych produktach, np. technologicznych, korzysta z usług i możliwości, jakie daje obecnie współpraca z tego typu grupami specjalistów. Zespoły mogą być odpowiednio zróżnicowane pod względem osób, które wejdą w skład.