Rodzaje trumien

 

Pogrzeb jest uroczystością, podczas której towarzyszy wiele emocji, przede wszystkim smutek i rozpacz, co wiąże się z pochówkiem. Ważne jest jednak, żeby odpowiednio zadbać o zmarłego, a co za tym idzie, niezbędny jest wybór odpowiedniej trumny. 

Jaką trumnę wybrać?

trumna gdańskTrumna będzie się różnić od tego, czy zmarły jest dorosły czy to wciąż dziecko. Trzeba wziąć również pod uwagę masę ciała nieboszczyka oraz jego wzrost. Standardowe wymiary trumien są jednak odpowiednie dla prawie wszystkich. Może się to zmienić w przypadku osoby bardzo wysokiej lub dziecka, ale w takich sytuacjach dopasowuje się trumnę do zmarłego, co można ustalić np. w zakładzie pogrzebowym. Wyjątkowo często są wybierane trumny drewniane – mogą być one zrobione z dębu, sosny czy też olchy. Trumny można także ozdobić np. ornamentami. Dla osób chcących prosty kształt trumny najlepszym wyborem będzie tzw. trumna papieska, Jest ona w kształcie prostopadłościanu. Jednakże jeśli chodzi o pochówek dzieci, to ich trumny są wykonywane z drewna sosnowego, a także malowane na odpowiedni kolor – biały. Są do wyboru również trumny metalowe – charakteryzują się one przede wszystkim większą wytrzymałością i licznymi ozdobami. Można zdecydować się również na trumnę szklaną. Działa ona w ten sam sposób, co lustro weneckie i zmarłego można zobaczyć tylko, jeśli będzie światło, a te jest instalowane od wewnątrz trumny. Tak naprawdę jednak wybór trumny jest bardzo obszerny i wszystko zależy od preferencji, bo trumna może mieć różny kolor, a nawet kształt. Wybór materiału, z którego zostanie wykonany sarkofag też może być inny niż drewno. Niezależnie jednak od poszczególnych wyborów, to ważna jest po prostu trumna Gdańsk jest miastem, gdzie wybór trumien jest naprawdę bardzo kompleksowy. Warto pamiętać, że wybór trumny jest jednym z najważniejszych wyborów, jakie pojawiają się w trakcie planowania pogrzebu i warto poświęcić temu dłuższą chwilę.

Prawie zawsze zakłady pogrzebowe oferują zrobienie trumny na zamówienie, więc jeśli ktoś nie zdecyduje się na obecny model, zawsze może ustalić ten wymarzony prywatnie. Ważne jest, żeby trumna przede wszystkim spełniała swoje zadanie i była idealna dla nieboszczyka.