Dzieci do wieku czterech lat w większości przypadków są wychowywane przez rodziców, babcie i dziadków w domu. Zdobywają podstawowe umiejętności pod okiem troskliwych opiekunów, a ich kontakt z rówieśnikami, odbywa się w okolicznych piaskownicach i na placach zabaw. Dopiero idąc do przedszkola zawiera pierwsze, trwałe znajomości.
Jaki powinien być stolik dla przedszkolaka?
Od czwartego roku życia, każde dziecko można posłać do publicznego, lub prywatnego przedszkola. Mamy tam dzieci podzielone na dwie grupy wiekowe, najmłodsi do piątego roku życia i starszaki w wieku sześciu lat. Maja one tam zagospodarowany czas od momentu przyjścia, aż do chwili odebrania przez rodzica. Jest czas na śniadanie, obiad, podwieczorek, oraz na codzienną zabawę, gimnastykę i popołudniową drzemkę tak ważną dla małych dzieci. Na czas posiłku dzieci zasiadają do swoich małych stolików, które są idealnie dopasowane do ich wzrostu. W czasie zabawy i rozwoju zdolności intelektualnych dzieci, stolik przedszkolny zamienia się w stół do rysowania, wyklejania i wycinania. Ich nóżki są tak skonstruowane, żeby mogły rosnąć razem z dzieckiem, dlatego posiadają praktyczną regulację wysokości. Mogą to być stoły dwuosobowe, ale najczęściej są wybierane większe, kilkuosobowe modele, przy których zasiada od czterech do nawet ośmiu przedszkolaków. Dostaniemy je w dowolnym korze i rozmiarze, niekoniecznie musi to być kwadratowy stół, ponieważ dostępne są także w kształcie pięciokąta, aby pomieścić jeszcze więcej dzieci.
Stoliki są powszechnie wykorzystywane przez różne placówki wychowawcze, oświatowe. W późniejszym wieku stoliki zamieniają się w ławki szkolne, w których dzieci spędzają po około sześć, osiem godzin dziennie. Możemy je kupić niemalże w każdym sklepie meblowym i z wyposażeniem wnętrz w przystępnej cenie.