Stosujemy elektrolity dla koni

Bez wątpienia elektrolity są ważne dla prawidłowego działania całego organizmu konia, a w szczególności układu nerwowego oraz mięśniowego. Najistotniejsze elektrolity to sód, magnez oraz wapń. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, jakie funkcję pełnią poszczególne elektrolity oraz kiedy pojawia się ich niedobór. Ważne jest także to, w jaki sposób można uniknąć ich utraty oraz jakie są objawy ich niedoborów w organizmie.

Właściwości elektrolitów dla koni

odpowiednie elektrolity dla koniPod pojęciem elektrolitów kryją się substancje rozpuszczające w płynach ustrojowych. Dodane jony, czyli kationy to sód, potas, magnez i wapń, a jony ujemne czyli aniony, to jon chlorkowy. Dzięki elektrolitom możliwe jest utrzymywanie równowagi kwasowo – zasadowej. Są one niezwykle ważne dla działania układu nerwowego, zwłaszcza ze względu na właściwości elektryczne i umiejętność przewodzenia impulsów nerwowych. Są niezbędne dla funkcjonowania mózgu, a także dla pracy mięśni, w tym największego z nich, czyli serca. Warto stosować odpowiednie elektrolity dla koni. Wpływają one na rozkurcze i skurcze mięśni, co w przypadku serca związane jest z pompowaniem krwi, a także z dostarczaniem tlenu do wszelkich komórek organizmu. W przypadku koni mają także duże znaczenie dla procesu trawienia. Wraz z potem konie tracą elektrolity, które są więc niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Odpowiedni poziom stężenia elektrolitów jest kluczowy dla gospodarki wodnej organizmu konia. Te substancje odpowiadają za rozprowadzanie wody i jej wchłanianie. Najistotniejszą rolą elektrolitów jest usprawnianie przepływu wody pomiędzy każdą z komórek. Wpływają także na ilość płynów, które znajdują się w różnych częściach ciała. Jest to istotne, ponieważ woda stanowi koło 60 % masy ciała dorosłego i nieotyłego konia.