Każdy, kto zetknął się ze stalą wie, że każda z nich ma oznaczenie, które na pierwszy rzut oka może wydać się niezrozumiałe. Jednak te symbole mają duże znaczenie, zwłaszcza, gdy zamierzamy je wykorzystać do konkretnych celów. Poniżej przedstawiamy przykłady zastosowań różnego rodzaju stali oraz ich właściwości.
Stal typu CrNiMo
Stal ulepszana cieplnie jest jednym z najtwardszych materiałów obróbki blacharskiej. Znakomicie nadaje się do konstrukcji, które wymagają najwyższej jakości stali oraz mających odpowiednią wytrzymałość na kształtowanie mechaniczne. Dodatkową zaletą stali, jest jej różnorodność, dlatego na przykład 30CrNiMo8 ma wysokie współczynniki tarcia, tzn. wytrzymuje obciążenie do ośmiu razy wyższe niż w przypadku stali 20CrNiMo1. Ponadto, odpowiednia stal (tzn. o odpowiednich współczynnikach), może być stosowana do produkcji maszyn, samochodów, kolejek górskich oraz innych urządzeń, których zasadą działania jest wprawienie w ruch kilkunastu podzespołów. Jednak jeśli potrzebujemy np. blachy stalowej do pokrycia dachu wiaty, wówczas należy wybrać tą, która jest odporna na kwaśne deszcze, mróz oraz nadmierne nasłonecznienie, bo wtedy nie będzie się wyginała. Dodatkowymi zaletami stali typu CrNiMo, jest jej wytrzymałość na ogień oraz obróbkę cieplną, jednak jeśli zamierzamy ją przycinać, polecamy zrobić to mechanicznie, gdyż jest to znacznie szybszy proces i dokładniejszy, o czym z pewnością opowie nam sprzedawca, którego doświadczenie jest większe.
Bez względu na potężny wybór, z którym spotkamy się w sklepach blacharskich, zawsze należy wybierać taką stal, która będzie odpowiadała naszym wymaganiom oraz przeznaczeniu, gdyż niewłaściwa grubość, odporność na zarysowania oraz działanie kwasów może sprawić, że zakupiony materiał okaże się bezużyteczny.