Problem z wilgocią w ścianach mają najczęściej mieszkańcy starego budownictwa, które boryka się z wieloma usterkami. Najczęściej skutkiem nadmiernej wilgoci jest słabe ocieplenie budynku i niesprawna hydroizolacja. Narażone na podciąganie wody mury bardzo szybko ulegają dużemu zawilgoceniu, a na ścianach w mieszkaniu pojawia się grzyb.
Odbudowa hydroizolacji i osuszanie murów
Grzybowe wykwity równie często zdarzają się w nowych budynkach, w których podczas projektu i budowy nie zadbano o właściwą wentylację pomieszczeń. Nieodprowadzana wilgoć kumuluje się w ścianach i po jakimś czasie daje o sobie znać. Bardzo często zdarzają się także problemy z hydroizolacją poziomą, która ma za zadanie chronić przed podciąganiem kapilarnym wody przez mury budynku. Może się bowiem okazać, że choć izolacja ta została wykonana, to nie jest dopasowana do warunków gruntowo-wodnych (np. do wyższego niż zakładano poziomu wód gruntowych). W takiej sytuacji konieczna będzie odbudowa hydroizolacji, co może wydawać się kłopotliwe. Jeśli mamy na myśli kompleksowe osuszanie iniekcja krystaliczna jest jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się problemu mokrych murów. Na czym polega taki proces? Na samym początku warto odpowiednio przygotować ścianę, a mianowicie zdjąć z niej tynk i oczyścić (nie osuszać!), zaszpachlować ewentualne ubytki. Następnie w ścianie nawiercane są otwory, w jednym rzędzie w równych odległościach od siebie, równolegle do posadzki. Otwory te powinny mieć głębokość 3/4 grubości muru, więc jeśli mur jest zbyt gruby, należy wiercić na przemian od środka i na zewnątrz. Otwory zwilżane są dodatkowo wodą (im bardziej mokra ściana, tym skuteczniejsze osuszanie), a następnie wypełniane roztworem krystalizującym, który penetruje nawet najmniejsze szczeliny, wypełnia je i tam ulega krystalizacji, tworząc szczelną opaskę.
Czy iniekcja jest skuteczna? Nie dość , że jest skuteczna, to dodatkowo jest trwała i niedroga. Taki sposób na osuszanie murów znany i stosowany jest od wielu lat, cieszy się ogromnym powodzeniem. Nie narusza konstrukcji budynku, nie wymaga wstępnego suszenia ścian, ani żadnych skomplikowanych i drogich zabiegów przygotowawczych. Efekt jest widoczny już po kilku dniach od zabiegu.