Z wielkim trudem znajdziemy gospodarstwo domowe, które nie posiada klasycznych włączników światła. To dzięki nim od kilku dziesięcioleci możliwe jest zapalanie światła w wielu pomieszczeniach w mieszkaniu lub domu. Dzięki temu, że włączniki są produkowane w wielu wersjach i wariantach, możliwe jest ich umieszczanie w dowolnej konfiguracji oraz miejscu na ścianie.
Włącznik światła jako podstawowy sposób zapalania oświetlenia
Typowe włączniki mają bardzo określony wygląd. W Polsce standardem jest duży i zwarty włącznik, który posiada duży przycisk na środku, który służy do zapalania i gaszenia światła. Dzięki temu, że przycisk jest bardzo duży, możliwe jest wygodne zapalanie światła nawet w ciemnym pomieszczeniu. Wygoda poruszania się po zmroku w naszym domu i mieszkaniu jest także podyktowana odpowiednim rozmieszczeniem włączników. Kupując włącznik światła cena uzależniona jest od wersji, jaką mamy zamiar zainstalować w ścianie. Oprócz podstawowych modeli, które posiadają praktyczne funkcje i elegancki wygląd, często spotkamy różne inne typy włączników. Należą do nich przede wszystkim wersje z podświetleniem, które służą lepszej widoczności całego kontaktu w nocy. Dzięki podświetlanej obwódce możliwe jest bezproblemowe zlokalizowanie włącznika w każdej sytuacji. W zależności od potrzeb możemy także zamontować gniazdko i włącznik z czujnikiem ruchu, który pozwoli nam zapalać światło bez konieczności ręcznego naciskania przycisku.
Oprócz tradycyjnych włączników popularnością cieszą się także ściemniacze światła, które są nowoczesnym elementem instalacji elektrycznej na przykład w sypialni. Dzięki temu, że działają bezdotykowo, można nimi sterować bez potrzeby wstawania i podchodzenia, za sprawą dołączonego do zestawu pilota.