Częstym elementem wykorzystywanym w elektryce są wyłączniki krańcowe. Są to specjalne urządzenia, które mają za zadanie spełnić oczekiwania szybkiej instalacji. Przyłącza można zainstalować sprawnie właśnie dzięki tym elementom. Z pewnością wyłączniki krańcowe muszą posiadać jak najprostsze okablowanie.
Jak zbudowane są wyłączniki krańcowe?
Oprócz tego ważne jest, by wyłącznik krańcowy zawsze był niezawodny. Ustawienia wyłącznika powinny być proste. Chodzi o to, by wszystkie wyłączniki były połączone ze sobą modułowo. Wiadomo, że wyłącznik powinien znajdować się w specjalnej obudowie. Ta obudowa powinna być zamykana na śrubę. To wszystko po to, by uniemożliwić dostęp do jej wnętrza. Wyłącznik jest objęty pokrywą, którą można otworzyć od spodu całej obudowy – jest to dodatkowy element zabezpieczenia tego urządzenia. Najnowszy wyłącznik krańcowy magnetyczy posiada tzw. mechanizm bagnetowy. Jest to bardzo przydatny mechanizm, który pozwala na wymienianie lub zmienianie miejsca ulokowania głowicy roboczej. A to wszystko zawsze w wymaganej konfiguracji. Dzięki mechanizmowi bagnetowemu nie są potrzebne żadne specjalistyczne urządzenia. Głowicę można obrócić osiowo. Kąt obrotu takiej głowicy wynosi aż 45 stopni, co jest jak najbardziej jej zaletą. Styki pomocnicze ułożone są w układy. Te z kolei można wymieniać w razie potrzeby. Styki są okablowane bardzo prosto. Sama głowica wykonywana jest z metalu. Obudowa wyłącznika krańcowego powinna zostać wykonana z materiału samogasnącego.
Najczęściej jest to polimer termoplastyczny. Czasem może być to stop aluminium z cynkiem. Jak widać, budowa wyłączników krańcowych wcale nie jest skomplikowana, a dzięki takim urządzeniom okablowanie jest znacznie łatwiejsze. Wyłączniki można zamawiać przez internet i kupować w sklepach stacjonarnych.