Studenci architektury dostają do wykonania coraz więcej projektów, które sprawiają im duże problemy. Jednym z projektów jest stworzenie własnej makiety architektonicznej. Żeby to wykonać najlepiej szczegółowo zapoznać się z definicją.
Zrobienie makiety architektonicznej może przysporzyć sporo problemów.
Otóż makiety architektoniczne to najzwyklejsze zaprezentowanie części obszaru w określonym zmniejszeniu, które pozwoli na ogarnięcie całego projektu jednym spojrzeniem. Jeśli wiemy już co to, możemy zająć się już projektowaniem. Po pierwsze modele architektoniczne powinny być poprzedzone modelem koncepcyjnym, do którego głównie wykorzystuje się tylko blok techniczny, nożyczki i taśmę klejącą. Mając model koncepcyjny można przystąpić do wykonania modelu prezentacyjnego bryłowego, są na to głównie dwa sposoby. Pierwszym z nich jest tak zwana pianka modelarska, która jest jednocześnie sztywna, jak i łatwa do cięcia, może występować ona w różnych grubościach i kolorach, najlepiej jednak wybierać białą. Jednak jedną z wad pianki jest jej wysoka cena. Jeśli nie stać nas na piankę modelarską można wybrać drugi sposób, czyli tektura, która jest bardziej plastyczna od pianki, tnie się prawie tak samo dobrze, a najczęściej można ją spotkać w „przybrudzonej” bieli. Jest ona o wiele tańsza, ale łatwiej ją zabrudzić lub uszkodzić. Mając wykonane te próbne modele domów, możemy przejść do tego głównego, czyli wykonanie makiety architektonicznej.
Do jej wykonania można użyć już więcej materiałów, jednym z nich jest balsa (materiał o podobnych właściwościach co pianka modelarska). Inne to gips, papier ścienny, farby akrylowe, wata i wiele podobnych. Tak więc wykonanie makiety architektonicznej nie jest wcale takie trudne, trzeba wiedzieć tylko jakich materiałów i narzędzi użyć, a przed głównym projektem zrobić najpierw wstępne. Powodzenia!